Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 

Portalul Vox Cernica, a acordat o atenție deosebită evenimentelor sportive și culturale desfășurate pe teritoriul comunei noastre, atât în istorie cât și în contemporaneitate. Dovadă este panoplia de articole pe aceste teme de la rubrica Sport sau cum ar fi mini-istoria descrisă în 107 pagini de istorie fotbalistica a comunei Cernica. despre fotbalul din Cernica, Tânganu, Balaceanca, Caldararu si Posta...

Revenim cu realitatea fotbalistică cernicașă din anul 2022...Recurgem întăi la istoria fotbalistică atât de bogată a comunei noastre. Care a dat fotbalului românesc valori certe. Să enumerăm câteva ”vârfuri”...

GIGEL BUCUR cel mai reprezentativ exponent al fotbalului cernicaș. Are următorul palmares - 298 meciuri in divizia A, 128 goluri marcate, 22 prezente în Naționala României pentru care a marcat 4 goluri, De două ori a fost golgeterul României. Nu intrăm în detaliile perioadei petrecute în Rusia (2010-2016) la Kuban Krasnodar.

Continuăm cu:

DUMITRU MANEA (225 meciuri în A, 11 goluri, 3 prezențe în Națională,)

CRISTIAN SAVA - a evoluat la Dinamo București, FCM Bacău, Universitatea Cluj-Napoca, Rapid București (perioada de vârf a activității sale ca fotbalist) revenire la Dinamo, azi este un cunoscut antrenor.

Dar să nu-i uităm și pe Petre Nica, Dumitru Sava, Gabi Tudor, Ion Nica și alții care au reprezentat cu cinste și talent fotbalul cernicaș.

Nici fotbalul, strict local, nu a fost neglijat. Echipe precum Progresul Cernica, Victoria Tânganu sau Sănătatea Bălăceanca au fost protagoniste ale campionatelor local-județene…

Mai mult decât atât au fost organizate campionate comunale (între anii 2002-2005 cu 8 echipe locale !!) cu mare audiență la publicul local. Aceste campionate s-au terminat cu spectacole de amploare cu vedete precum Irina Loghin, Adrian Copilul Minune, Dan Armeanca, Evrika, Valter Dionisie cu formația Vodevil, formația locală, VoxCernica și alții.

În urma acestui succes de public (și valoare fotbalistică) echipa Progresul Cernica a promovat în Liga a 3-a (similar cu Divizia C de pe timpuri) unde a evoluat cu succes. Din păcate costurile pentru menținerea unei echipe la acest nivel (semiprofesionist !), au crescut considerabil : salariul legal al jucătorilor, impozitele de rigoare, deplasări lungi , asistență medicală, asigurarea ordinii, întreținerea bazei sportive, cantonamente, etc. Fără o bază legală a finanțării din fondurile locale eehipa a trebuit să se retragă la mijlocul anilor 2010 deși, în acel moment, ocupa locul 8… !

Apoi fotbalul cernicaș a intrat în adormire. Mai există sporadice meciuri locale întreținute fizic și (mai ales) moral de veterani și echipe de copii și juniori coordonate de inimoșii profesori de sport în frunte cu Ion Nica precum si alti profesori.

Bazele sportive există, sunt întreținute dar nu mai există acel entuziasm fotbalistic din alte timpuri. Acum sunt la modă mijloacele moderne de comunicare. Cele directe, pe terenurile sportive, au rămas doar amintiri. Și nici acele persoane care, benevol !, să se ocupe de activitatea tinerilor fotbaliști...

Dupa cum se poate vedea mai jos se fac totusi eforturi din partea autoritatilor si a clubului sportiv Cernica de a dinamiza activitatea sportivă din comuna prin încercări de a atrage pe cei mici catre sport si de a reînvia efervescența care a caracterizat odată fotbalul din comuna Cernica chiar și în lipsa bazei tehnico-materiale și care nu mai reprezintă o problemă astăzi...Rămânem optimiști și sperăm încă la un nou început...al unor noi povești sportive...de mare succes...

Vasile Bolboja  30-sep-2022

A se citi si:

107 pagini de istorie fotbalistica a comunei Cernica.

Amintiri despre Vox Cernica

Amintiri cu si despre Fotbal

Amintiri Fotbalistic-Cernicașe…. 1978

Gazeta de Cernica. Amintiri, amintiri

De la Gazeta de Cernica la portalul Vox Cernica

Cine ajuta fotbalul Cernicas ?

Fotbalul din Cernica - continua.

Comuna Cernica...fara fotbal ?!

Fotbalul cernicas, la final de drum...!?

Fotbalul din Tanganu nu a murit !

Interviu fotbalistic cu un octogenar din Tanganu: D-l Cosma Ivan.

Nasterea si mentinerea unei echipe de fotbal

Rubrica Sport

Adaugă comentariu
Pentru un dialog civilizat, articolele si comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, ura, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea pentru articole si comentarii revine autorului acestora.
Campurile de mai jos marcate cu * sunt obligatorii.


Codul de securitate
Refriseaza codul / Introduceti codul in campul de mai jos

Vox Cernica TV