Evaluare utilizator: 1 / 5

Steluță activăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă
 
fotbal cumuna cernicaDeşi echipa comunală de divizia D Progresul Cernica s-a desfiinţat fotbalul din urbea noastră nu a murit. A reînviat în această vară ploioasă prin strădania, mai mult decât lăudabilă a unor inimoşi iubitori de fotbal din comuna noastră cărora le dedicăm gândurile, rândurile şi stima noastră. Să prezentăm, la zi, starea bazei materiale sportive din comuna noastră. Terenul modern, promis de mulţi ani, situat între satele Cernica şi Căldăraru este în continuare

 

în stadiu de “finalizare”. Nu intrăm în amanunte. Terenul de fotbal din satul Bălăceanca a fost dezafectat pe el se contruieşte o sală de sport şi altele.... Terenul de sport din satul Cernica este într-un proces de modernizare. Nu cunoaştem destinaţia finală...

Despre terenul din satul Poşta nu avem informaţii. Terenul din satul Tânganu are o soartă mai bună. Este în proces de dotare cu minime utilităţi. S-a turnat fundaţia pentru cabine şi se lucreaza intens la săparea unui puţ de mare adâncime. Sunt prevăzute clasicele vestiare pentru echipe şi arbitri, fiecare cu cabine de duşuri. Nota bene: sunt spaţioase.

Oficial comuna Cernica nu mai are decât echipa de juniori antrenată de Nica Ion. Neoficial inimoşi iubitori de fotbal şi cu sprijinul Primăriei (în special a viceprimarului Nica Marian) au lansat un ciclu de meciuri comunale cu echipe din cele 5 sate plus echipa de juniori antrenată de Nica Ion. Deci în fiecare duminică s-au disputat, prin rotaţie, pe cele trei terenuri existente (Cernica, Tânganu, Poşta) câte trei meciuri între cele 6 combatante. Au fost meciuri spectaculoase asistate de numeroşi spectatori pe linia trecutelor campionate comunale dintre anii 2002-2005 despre care am scris în detaliu în portalul nostru. Altminteri, imagini sugestive şi un interviu cu viceprimarul Nica Marian sunt prezente în portalul VOXCERNICA.

Profitând de inexistenţa unei echipe comunale, aceste meciuri interne au declanşat ambiţii locale şi se preconizează înfiinţarea şi înscrierea, din toamnă, în competiţii oficiale a unor echipe din comuna Cernica. Astfel în satul Tânganu (avand şi avantajul terenului propriu) un grup de inimoşi în frunte cu Gheorghe Alexandru-Ţânţaru, Tudor Gabi-Pilotu şi Sava Bogdan se străduiesc să creeze condiţiile umane şi materiale pentru realizarea acestui deziderat. Şi tandemul Bălăceanca-Poşta sub imboldul consilierului Voicu Ion fac aceleaşi demersuri. Nici Căldăraru sub bagheta aceloraşi entuziaşti fraţi Stoinea (Răzvan şi Gigi) nu se lasă mai prejos, după cum credem că alde Diconescu Ştefan (Buriu) sau Bratu Dorel (Dure) din Cernica nu vor sta deoparte. Cum terenul din Cernica a intrat în reamenajare, iar accesul la terenul din Poşta este dificil datorită reconstrucţiei podului de peste Dâmboviţa deocamdată şi aceste meciuri au intrat în vacanţă.

Pe terenul din Tânganu în zilele de 11 şi 13 iulie 2010 au fost organizate 2 foarte interesante meciuri amicale cu echipa de fotbal din Axinte. Aceste meciuri au fost facilitate şi de strânsele legături dintre comunele noastre. Astfel în echipa din Axinte evolueaza 3 jucători din comuna noastra: Duţă Daniel (Pif), Popescu George (Icelărie) şi Dumitru George (Carambol) iar antrenor nu este nimeni altul decât ... Nica Ion. S-a repetat istoria din anul 2005 când o intreagă echipă din comuna noastră – dar in special din Tânganu – au migrat la ... Sohatu! Evident, lotul superior, dotarea materială corespunzătoare, sprijinul total al oficialităţilor (la ambele meciuri a fost prezent şi primarul comunei din Axinte!) au făcut ca echipa oaspete să se impună (în ultimul meci cu 4-2). De câştigat au câştigat toţi inclusiv noi spectatorii, dar mai ales echipa în formare din Tânganu care continuă selecţia, omogenizarea, pregătirea pentru a crea o echipă de valoarea şi faima celei din anii ’70 şi ’80, Victoria.

Subliniem încă odată aportul inimoşilor iubitori de fotbal prezentat mai sus vizavi de dezinteresul oficialităţilor comunei. În afară de exemplul prezentat mai sus...

Noi promitem ca vom ţine la curent pe vizitatorii portalului nostru cu admirabilele lor eforturi...

In ziua de 15 august 2010 situatia amenajarii terenului din Tanganu era urmatoarea:

-  Cladirea cabinelor - s-a turnat centura de rezistenta superioara. De precizat ca in interiorul cladirii a fost plasat un put de mare adincime care va asigura apa curenta pentru consum,  dusuri si udatul terenului

-  S-a montat gardul de pe latura de est (pe langa plopi). Urmeaza sa se termine si fundatia gardului pentru a-i da rezistenta in fata intemperiilor naturii si a oamenilor (furturi)...

- Au fost montate copertinele si scaunele pentru tandemul  GAZDE  -  OASPETI  pe latura vestica a terenului.

- Au fost montate 7 tronsoane metalice pentru structura de rezistenta a unei  minitribune plasata pe partea de est a terenului (intre gardul de separare de terenul de fotbal si plopi).

- Pe latura de est a fost montat un minigard pe care au fost plasate reclame

Acestea sunt noutatile "de ultima ora" privind stadiul lucrarilor de pe terenul de fotbal din Tanganu

Comentarii   
Guest
0 # Guest 13-08-2010 21:45
NU-I MAI PROMOVA MAI NENE CA SUNT VAI DE MAMA LOR. MAI ALES PRIMARUL GELU APOSTOL CEL MAI NENOROCIT PRIMAR PE CARE L-A AVUT ACEASTA COMUNA
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
sorin buriu
0 # sorin buriu 16-10-2010 22:56
nu mai vorbiti mai lingailor daca nu va dati numele va credeti mari si tari dar va e frica sa va afisati numele
Răspunde | Răspunde cu citat | Citat | Raportează către un administrator
Adaugă comentariu
Pentru un dialog civilizat, articolele si comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, ura, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea pentru articole si comentarii revine autorului acestora.
Campurile de mai jos marcate cu * sunt obligatorii.


Codul de securitate
Refriseaza codul / Introduceti codul in campul de mai jos

Vox Cernica TV