Arhiva video (2009-2021)

 • Fashion House Pallady Cernica 2
 • Fashion House Pallady Outlet Cernica
 • Lectii gratuite tenis de camp. Ana Maria Avramescu. Teren Caldararu, Cernica. August 2020.
 • 1965. Filmare TVR sit-ul arheologic necropola neo eneolitica de la Caldararu Cernica
 • Plopi taiati pe soseaua Cernica. 16.02.2020
 • Cal biciuit pe Soseaua Tanganu. Atentie: imagini care va pot afecta emotional.
 • Lucrari preluare ape pluviale si acces gospodarii. Caldararu, Cernica. (1/3)
 • Lucrari preluare ape pluviale si acces gospodarii. Caldararu, Cernica. (2/3)
 • Lucrari preluare ape pluviale si acces gospodarii. Caldararu, Cernica. (3/3)
 • Victoria Tanganu - Burias. 3-2. 21-oct-2018. Stadion Caldararu.
 • Tuica de Caldararu-Cernica. La Nea' Dorel. 2010.
 • Maxi Taxi de 3 lei
 • Foc de primavara pe lacul Cernica 2/2. 2-apr-2018
 • Foc de primavara pe lacul Cernica 1/2. 2-apr-2018
 • Publicare stire sau opinie in portalul Vox Cernica
 • Publicare anunt mica publicitate in portalul Vox Cernica
 • Publicare eveniment personal sau institutional in portalul Vox Cernica
 • Inregistrare - autentificare in portalul Vox Cernica
 • Buna dimineata la Mos Ajun, Caldararu, Cernica 2/2- 2017
 • Buna dimineata la Mos Ajun, Caldararu, Cernica 1/2- 2017
 • Spectacol Ziua Copilului- Stadion Cernica. 31-mai-2017- P1/2
 • Spectacol Ziua Copilului- Stadion Cernica. 31-mai-2017- P2/2
 • Marea Neagra...la Cernica
 • Cel mai tare (mare) patinoar din Bucuresti... e la(c)...Cernica ! 23-ian-2016
 • Cor Scoala de Muzica si Arte plastice nr 2 Bucuresti 1-2
 • Cor Scoala de Muzica si Arte plastice nr 2 Bucuresti 2-2
 • Cor Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 Bucuresti 1/2
 • Cor Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 Bucuresti 2/2
 • Brandy
 • Frankfurt, Emil Radinoiu, Cernica, Sep 5, 2015
 • Festival Cernica, Sep 5, 2015
 • Axinte, Cernica Sep 5, 2015
 • Denisa, Cernica, Sep 5, 2015
 • Mariana Stan, Cernica, Sep 5, 2015
 • Festival Cernica, Sep 5, 2015
 • Andreea Balan, Cernica, Sep 5, 2015
 • Andreea Balan, 2 Cernica, Sep 5, 2015
 • Feerie pe gheata lacului Cernica. 1 si 2 ianuarie 2015.
 • Festival Comuna Cernica 22-noiembrie-2014 (3/4)
 • Festival Comuna Cernica 22-noiembrie-2014 (2/4)
 • Festival Comuna Cernica 22-noiembrie-2014 (4/4)
 • Festival Comuna Cernica 22-noiembrie-2014 (1/4)
 • Florin - Erai frumoasa ca regina noptii
 • Florin - Stapanesti visele mele
 • VoxCernica TV Live
 • Mihai Bolboja & Vox Cernica (Pustnicul) 2002
 • Mihai Bolboja (Vox Cernica) - Numai una
 • Mihai Bolboja & Florin Iordache (Vox Cernica)
 • Concert integral Vox Cernica Pustnicul 2002- Partea 4/4
 • Concert integral Vox Cernica Pustnicul 2002- Partea 3/4

Am spus in precedenta interventie fotbalistica din portalul nostru, un fel de "cronica de final:" a evolutiei echipei noastre, Progresul Cernica, in cadrul Ligii a 3-a, seria a 3-a, editia 2012/2013 ca vom reveni cu amanunte.

"Amanuntele" se inscriu pe linia haosului generalizat instalat in fotbalul romanesc: renumite echipe retrogradate pentru neacordarea licentei, echipe de varf implicate in tentative de coruptie gen "valiza", cunoscute echipe din fotbalul romanesc disparute sau "garate" in esaloanele inferioare (liga a 4-a sau chiar a 5-a!) cum ar fi Progresul Bucuresti, Poli Timisoara sau Jiul Petrosani, campionate cu jumatate din echipe retrase in timpul desfasurarii competitiei, regulamente aplicate in functie de prietenii cu sefii fotbalului romanesc (cum ar fi mentinerea in prima Liga a echipelor retrogradate in locul celor care nu au primit asa-zisa "licenta"!)... Si multe, multe altele...

Dar sa ne intoarcem la evolutia echipei noastre in cadrul esalonului al 3-lea al fotbalului romanesc. Spuneam ca echipa a pierdut ultimul meci

cu Inter Clinceni si s-a clasat pe locul 8 care ii "conserva" evolutia si in editia urmatoare la acest nivel. Dar, in final s-a clasat pe locul... retineti 6 ?!. Cum s-a ajuns la aceasta situatie incredibila, neverosimila dar... adevarata?

In urma unor jocuri de culise, altminteri specifice fotbalului romanesc din ultima vreme s-au dictat niste sanctiuni severe, penalizarea cu 9 puncte a urmatoarelor echipe: CS Stefanesti, CS Afumati, CS Visina Noua, Viitorul Domnesti si CS Tunari. Motivarea deciziei: cele 5 echipe nu au echipele de juniori prevazute de regulament!. In urma acestei decizii clasamentul pe baza de rezultate a fost bulversat si, de exemplu, FC Voluntari a ajuns de pe locul 10, retrogradabil, pe locul 7! Locul sau a fost luat de Viitorul Domnesti care a "plonjat" pe fatidicul loc 10 si a luat drumul catre liga a 4-a. Un salt apreciabil "in jos" a facut si CS Afumati: de pe locul 5 pe locul 8.

Progresul Cernica a scapat cu o amenda de 5.000 lei, ca si Inter Clinceni. Nu cunoastem motivul acestei decizii pecuniare.
Suntem in vacanta fotbalistica, ne incarcam bateriile sportive in aceasta vara care, deocamdata, este ploioasa si asteptam toamna fotbalistica, toamna care pare atat de departe. Ce ne rezerva viitorul fotbalistic? Vom trai si vom vedea...

Adaugă comentariu
Pentru un dialog civilizat, articolele si comentariile care contin expresii vulgare, injurii catre alti utilizatori sau incita la violenta, ura, sunt defaimatoare, ofensatoare, promoveaza produse sau servicii, sau nu au legatura cu subiectul comentat, vor fi sterse. Responsabilitatea articolelor si comentariile revine autorului acestuia.
Campurile de mai jos marcate cu * sunt obligatorii.