Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Echipa noastră, Progresul Cernica, a reuşit una dintre cele mai importante victorii din existenţa sa: a invins liderul detaşat (la zi!) al seriei a 3-a, ACS Berceni cu scorul de 2-1 (0-1). Este o victorie de prestigiu, generatoare de speranţe pentru existenţa în Liga a 3-a şi atacarea, în viitor, a vârfului eşalonului 3 al fotbalului românesc.

Surprinzător pentru spectatorii “de pe şosea” (echipa noastră nu a beneficiat de aportul, în tribune, al suporterilor, dupa incidentele din meciul anterior pierdut în faţa echipei din Afumaţi) meciul s-a desfăşurat într-o notă de echilibru.

Şi contrar cursului jocului, in minutul 16, echipa oaspete a punctat dar cu concursul portarului nostru care nu a putut para “o diagonală” relativ... parabilă. A fost singura pseudo-ocazie a oaspeţilor din prima repriză.

Repriza a doua s-a desfăşurat în aceiaşi notă de echilibru dar, spre final, echipa noastră si-a materializat...insistenţa prin golul marcat de Radu Ionuţ (min. 76) si Colţatu Mihai (min. 89). De mentionat ca in această repriză au fost 3 eliminări.

Mai intâi a unui jucător de la echipa oaspete a fost eliminat chiar în debutul reprizei secunde apoi a doi jucători de la echipa noastră. Mai intâi: Ion Marin Alexandru (min. 80) şi apoi Dan Păun (min 86). Deci echipa noastră şi-a apropiat victoria atunci când evolua în ... 8 jucători de câmp.

Echipa noastră – care a avut mulţi jucători indisponibili sau suspendaţi, a aliniat următoarea formaţie:

-       Portar : Tăchescu Dan

-   Fundasi: Pavelescu Dan (căpitanul echipei), Tutunaru Aurel, Ion Marin Alexandru, Sava Andrei:

-   Mijlocasi: Marcio Ferreira, Tudose Adrian, Păun Dan, Colţatu Mihai

- Inaintaşi: Radu Ionuţ, Răzvan Zamfir

Au intrat, în a doua repriza, spre final: Croitoru Mihai si Enciu Andrei.

Următorul meci al echipei noastre se va desfasura pe 19 aprilie 2013 (tot pe terenul din Cernica) în compania altei fruntaşe a seriei: CS Baloteşti.

Să fim alături de echipa noastră şi să o încurajăm în mod civilizat. Altminteri pedepsele aplicate echipei noastre vor fi drastice din multe puncte de vedere.